Hokej v Žiari nad Hronom dostal červenú
O možnosť športovať príde stodvadsať detí

Deficit, ktorý vznikol v rozpočte Mestského športového klubu v Žiari nad Hronom po odstúpení hlavných sponzorov, chcú poslanci riešiť zrušením hokejového klubu. Ten po štyridsiatich rokoch existencie v meste končí.

„Pán primátor sa dočkal! Averziu k hokeju sa mu tentokrát podarilo vyriešiť tým, že na jeho návrh (a jeho spolupracovníkov) poslanci zrušili hokejový klub a zastavili od budúcej sezóny prevádzku zimného štadióna.“
Týmito slovami začína diskusný príspevok jedného z fanúšikov na stránke žiarskeho hokejového klubu. Ostrá kritika je následkom stredajšieho mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom, kde sa poslanci snažili nájsť riešenie krízy, ktorá postihla miestny šport.
Hlavní sponzori Mestského športového klubu (MŠK), spoločnosti Slovalco a ZSNP, v minulom týždni odstúpili od jeho financovania. Ako dôvod tohto kroku uviedli súčasnú ekonomickú krízu, ktorá postihla aj ich.

Šport prišiel o státisíce eur
Pre MŠK vznikol výpadkom týchto sponzorských príspevkov obrovský problém. Prišiel o 232 357 € (7 000 000 Sk), ktoré boli každoročne určené na prevádzku jednotlivých športových oddielov. Ostal mu len jeden partner, spoločnosť Dalkia, ktorá tento rok prispela do jeho rozpočtu sumou 16 596 € (500 000 Sk). Po rokovaní generálneho riaditeľa Slovalca Milana Veselého a primátora mesta Ivana Černaja síce došlo k dohode, v ktorej sponzor dodatočne uvoľnil príspevok vo výške 50-tisíc € (1 506 300,- Sk). Táto suma však na pokrytie nákladov spojených s prevádzkou všetkých oddielov MŠK nestačí.

Stop pre ľadový hokej
Kritickú situáciu sa poslanci rozhodli riešiť zrušením hokejového klubu. Za tento návrh hlasovali šestnásti z nich, dvaja sa zdržali.
Prezident Mestského športového klubu Ján Žiak priznáva, že zastupitelia sa rozhodli pre najjednoduchšiu cestu. „Ale najlepšiu z hľadiska prevádzkových nákladov športovísk v meste. Odstavenie hokejového štadióna, ktorý mesto ročne stojí takmer 165 969 € (5 000 000 Sk), prinesie prostriedky na dotovanie ostatných športových klubov,“ povedal.
Šport, ktorý má v meste štyridsaťročnú tradíciu, tak po skončení sezóny zanikne.
Iné alternatívy na rokovaní zastupiteľstva nezazneli zo strany vedenia mesta, ani z úst poslancov.
„Som sklamaný riešením, ktoré vzniklo na tomto mimoriadnom zastupiteľstve. Poslanci vôbec nehľadali spôsob, ako zachrániť šport. Proste si vybrali to najľahšie riešenie a jednoducho zabili hokej. Som znechutený,“ vyjadril svoj názor manažér hokejového klubu Ján Bitala.

Mládež podporia, okrem hokejistov
Vedenie mesta deklarovalo, že ich hlavná pozornosť sa bude sústreďovať na mládež, ktorú hodlá podporovať aj naďalej.
„Poviem to obrazne, keby sa zavrela športová hala, stratíme približne tristo detí vo volejbale a basketbale. Prevádzkovaním futbalového štadióna sa zas uchráni dvestopäťdesiat mládežníkov,“ vysvetlil Ján Žiak.
Čierny Peter ostal aj v tomto prípade v rukách hokejistov. O možnosť venovať sa svojmu obľúbenému hobby príde stodvadsať detí, čo je ale podľa strohých počtov predstaviteľov mesta menej ako v ostatných športoch. Juniorom neostáva nič iné, ako prihlásiť sa na hokej v inom meste, alebo s ním úplne skončiť.
Tvrdé časy čakajú pravdepodobne aj na všetky seniorské tímy. Podľa novej stratégie mesta si budú musieť peniaze na chod svojich oddielov zabezpečiť sami.
Možno teda očakávať, že kríza žiarskeho športu sa naplno ešte len prejaví.

Smutný koniec
Pred mesiacom by iste nikto nečakal, že ľadový hokej dostane v Žiari nad Hronom červenú. Zrušením klubu sa síce ušetria peniaze, ktoré pomôžu ostatným klubom, množstvo hokejistov a fanúšikov  však príde o tento celoslovensky obľúbený druh športu.
Na internetovej stránke HK Žiar nad Hronom umiestnili smútočné oznámenie, ktoré informuje fanúšikov o konci ľadového hokeja v meste. Na túto skutočnosť môže každý návštevník reagovať v diskusii - vyjadriť svoj názor alebo aspoň morálnu podporu žiarskemu hokejovému klubu.
MARCEL POBEŽKA